loadingimg

Wczytuję dane...

OFERTA SKLEPU

Pełny asortyment naszego sklepu

    KLIKNIJ TUTAJ 

Producenci

Wyświetl produkty wybranego producenta:

ZAKUPY NA RATYWaluty

Wyświetl ceny w sklepie w wybranej walucie:
powrót do poprzedniej stronypoprzedni
następny
MECATERM  ZBIORNIK HB300 DO POMPY CIEPŁA

MECATERM ZBIORNIK HB300 DO POMPY CIEPŁA

średnia: 5.0  ocen: 1

Realizacja zamówienia: 30 dni

Waga produktu: 150 kg

Gwarancja: 2 lata

Dodaj: szt.
KUP TERAZ!

Cena:25400,00 PLN
Cena rynkowa: 25461.00 PLN

  • Opis produktu

HPB 300

Mecaterm HPB 300 jest nowo skonstruowanym zbiornikiem z wieloma unikalnymi funkcjami.

Jego największą zaletą jest praca, któa sprawia, że możemy uzyskać więcej ciepła z pompy niż przy zastosowaniu standardowego zbiornika. Jednocześnie konieczność używania grzałki elektrycznej została zminimalizowana do absolutnego minimum. Został zaprojektowany do współpracy z pompami ciepła Mecaterm, ale może również pracować jako „zwykły” kocioł elektryczny ze zintegrowaną grzałką. Pozwala to na rozłożenie kosztów inwestycji, poprzez instalację kotła HPB 300 w pierwszej kolejności, a następnie pompy ciepła Mecaterm.

HPB300- lepsza wydajność ciepłej wody użytkowej

Pompy ciepła Mecaterm ze zbiornikiem HPB300 znacznie przewyższają wydajnością konkurencyjne urządzenia tego samego typu. Dzięki zintegrowanemu, efektywnemu wymiennikowi ciepła wytwarzanie ciepłej wody użytkowej odbywa się bez ryzyka wystąpienia bakterii legionella.


Do zastosowania z pompami ciepła Arctic, Arctic EVI dostępnymi również u nas !


 Jak to działa?

Połączenie systemu grzewczego z systemem ciepłej wody użytkowej wymusza pracę na 2 różnych poziomach temperatur. Ogrzewanie domu wymaga pewnej zależności (najczęściej) od temperatury zewnętrznej. W tym samym czasie część zbiornika musi utrzymywać stałą wysoką temperaturę c.w.u. np. do zasilania prysznica. W tradycyjnych systemach tylko część energii pompy ciepła jest przeznaczona do ogrzewania c.w.u., pozostała część jest podgrzewana poprzez grzałkę elektryczną, co jest znacznie droższym rozwiązaniem. HPB300 jest wyposażony w unikalne rozwiązanie, dzięki któremu istnieje możliwość użycia pompy ciepła do systemu grzewczego i produkcji c.w.u. bez pobierania energii z grzałki elektrycznej. Specjalnie zaprojektowany regulator przepływu umożliwia kontrolę temperatury wody pochodzącej z pompy ciepła. Powoduje to że temperatura zasilania wynosi 55˚C, niezależnie od temperatury wody powracającej do pompy. 

Wydajność

Wykres ilustruje ile litrów c.w.u o temp. 40˚C jest w stanie zapewnić zbiornik HPB300  przy różnym przepływie wody. Niebieska linia ukazuje wydajność gdy energia pochodzi tylko z pompy ciepła. Natomiast czerwona linia przedstawia  wydajność gdy energia pochodzi z pompy ciepła i grzałki elektrycznej dla nowoczesnego prysznica posiadającego przepływ wody około 12l/min. W przypadku pompy ciepła, prysznic może być używany nieprzerwanie przez 45 minut zanim temperatura c.w.u. spadnie poniżej 40˚C

 

Oszczędności*

Dom w którym mieszkają 4 osoby posiada zapotrzebowanie na ok. 5000 kWh ciepłej wody użytkowej, co odpowiada kosztom energii w wysokości ok. 3000 zł (0,6 zł/kWh), w sytuacji gdy ogrzewanie odbywa się przy pomocy zbiornika elektrycznego.

Przy tradycyjnych pompach ciepła używających grzałki elektrycznej do wytwarzania ciepłej wody użytkowej można zaoszczędzić około 1200 zł. Zastosowanie unikalnego zbiornika HPB300 pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu wody do 1920 zł w porównaniu ze zbiornikiem elektrycznym.


1. Co to jest pompa ciepła
Pompa ciepła jest to urządzenie, które powoduje przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii.

Pompy ciepła najczęściej mają zastosowanie w:
• gospodarstwach domowych (chłodziarki, zamrażarki)
• przetwórstwie spożywczym (chłodnie, zamrażalnie, fabryki lodu)
• klimatyzacji pomieszczeń (chłodzenie pomieszczeń)
• chłodnictwie
• ogrzewaniu pomieszczeń ciepłem pobieranym z otoczenia (z gruntu, zbiorników wodnych lub powietrza)

W chłodziarkach i zamrażarkach ciepło jest "wypompowywane" z przechowywanych produktów (co obniża ich temperaturę) a oddawane do pomieszczenia, w którym stoi lodówka lub zamrażarka. W przypadku pomp ciepła zasada działania jest podobna, jednak różni się kierunek obiegu ciepła. Pompa ciepła zastosowana do ogrzewania pomieszczeń "wypompowuje" ciepło z otoczenia o niskiej temperaturze i po podniesieniu temperatury czynnika roboczego oddaje ciepło do ogrzewanego pomieszczenia.

2. Zasada działania pomp ciepła
Ciepło pobierane jest z tzw. dolnego źródła ciepła (grunt, woda powierzchniowa, woda gruntowa, powietrze) a następnie przekazywane do górnego źródła (ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe, przygotowanie ciepłej wody). Transport ciepła odbywa się za pomocą czynnika roboczego.  Czynnik ten krążąc w obiegu zmienia stan skupienia (z gazowego na ciekły i odwrotnie), dzięki czemu pobiera i oddaje energię.

 

 

 Kiedy ciepło płynie w naturalnym kierunku (od wyższej temperatury do niższej), przepływ tego ciepła może być wykorzystany do napędu silnika cieplnego. Aby ciepło popłynęło w przeciwnym kierunku (od temperatury niższej do wyższej) należy z zewnątrz dostarczyć energii do napędu, podobnie jak przy pompowaniu wody z dolnego zbiornika do górnego.
Sprężarkowe pompy ciepła realizują obieg termodynamiczny, który jest odwróceniem obiegu silnika cieplnego. Ciepło jest pobierane przez czynnik roboczy (freon, amoniak, sprężony dwutlenek węgla) w parowniku (dolne źródło ciepła), w którym czynnik odparowuje i trafia do sprężarki. W sprężarce rośnie energia wewnętrzna czynnika (a więc i temperatura), a następnie w skraplaczu oddaje ciepło (górne źródło ciepła) skraplając się i przez zawór dławiący lub rurkę kapilarną, trafia z powrotem do parownika.

3. Sprawność
Do scharakteryzowania pomp ciepła nie używa się typowego pojęcia sprawności, lecz współczynnika wydajności pompy ciepła, tzw. COP, który jest równy stosunkowi uzyskanego w górnym źródle ciepła do włożonej pracy. Określa on ile kilowatów energii cieplnej uzyskuje się z 1 kW  energii elektrycznej, która jest potrzebna na pracę sprężarki.
Współczynnik ten może przyjmować w praktyce wartości od około 3 do kilkunastu, co oznacza dużą oszczędność energii elektrycznej w porównaniu ze zwykłym grzejnikiem elektrycznym (w którym stosunek ciepła do energii elektrycznej jest bliski liczbie jeden).
Efektywność cieplna pompy cieplnej zależy silnie od różnicy temperatur. Pompy ciepła mają dużą efektywność przy małej różnicy temperatur, a tracą ją szybko wraz ze wzrostem tej różnicy.
Seryjnie budowane sprężarkowe pompy ciepła osiągają typowo sprawność równą 50–60% sprawności pompy doskonałej. W odniesieniu do wystandaryzowanych warunków pracy (temperatura parownika 0 °C = 273 K, temperatura skraplacza 50 °C = 323 K) daje to współczynnik efektywności pompy około 3,5, co oznacza, że ponad 70% dostarczonego przez pompę ciepła pochodzi z dolnego źródła, a reszta z sieci elektrycznej.
 

Dodatkowo, w przypadku, gdy parownik odbiera ciepło od otaczającego powietrza, następuje skokowy spadek sprawności przy temperaturze powietrza poniżej 0 °C. Jest to spowodowane oszranianiem się parownika i koniecznością okresowego odwracania obiegu pompy celem odszronienia.

  

4. Rodzaje dolnego źródła

•  Powietrze 
 
 łatwy montaż     
 niezależnie od wielkości działki    
 niezależnie od rodzaju gruntu 
 praca do -25˚C – Arctic EVI

  
• Ziemia 
o wymiennik pionowy
o  wymiennik poziomy

 Konieczność odwiertów     

•  Woda 
 
o  wymiennik pionowy (woda gruntowa)
o  Wymiennik poziomy (woda powierzchniowa)

 Wykorzystanie energii poprzez zastosowanie wężownicy