loadingimg

Wczytuję dane...

OFERTA SKLEPU

Pełny asortyment naszego sklepu

    KLIKNIJ TUTAJ 

Producenci

Wyświetl produkty wybranego producenta:

ZAKUPY NA RATYWaluty

Wyświetl ceny w sklepie w wybranej walucie:
powrót do poprzedniej stronypoprzedni
następny
POMPA CIEPŁA MECATERM ARCTIC 10,5 1PH

POMPA CIEPŁA MECATERM ARCTIC 10,5 1PH

średnia: 5.0  ocen: 1

Realizacja zamówienia: 30 dni

Waga produktu: 140 kg

Gwarancja: 2 lata

Dodaj: szt.
KUP TERAZ!

Cena:33500,00 PLN
Cena rynkowa: 33512.00 PLN

  • Opis produktu

Arctic

Seria Mecaterm Arctic bazuje na sprawdzonej i przetestowanej technologii i pozwala na generowanie ciepła z powietrza o temperaturze do -15˚C. Seria Arctic podgrzewa wodę do 63˚C.

Skraplacz Mecaterm Arctic różni się od standardowych wymienników ciepła tym, że posiada wewnętrzne ścianki, dzięki którym wymiana ciepła odbywa się dwa razy dłużej. To w połączeniu z powiększonym parownikiem dało wysoką efektywność pracy, nawet przy niskiej temperaturze zewnętrznej.


Seria Arktic dostępna jest w 3 wersjach:

7.5 kW, 10.5 kW oraz 16 kW

Arrctic 1 PH został specjalnie zaprojektowany do domów z 1 fazową instalacją elektryczną.

Do montażu ze zbiornikami MECATERM HPB300

lub HPB500 z wężownicą


Zbiorniki także dostępne u nas !
1. Co to jest pompa ciepła
Pompa ciepła jest to urządzenie, które powoduje przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii.

Pompy ciepła najczęściej mają zastosowanie w:
• gospodarstwach domowych (chłodziarki, zamrażarki)
• przetwórstwie spożywczym (chłodnie, zamrażalnie, fabryki lodu)
• klimatyzacji pomieszczeń (chłodzenie pomieszczeń)
• chłodnictwie
• ogrzewaniu pomieszczeń ciepłem pobieranym z otoczenia (z gruntu, zbiorników wodnych lub powietrza)

W chłodziarkach i zamrażarkach ciepło jest "wypompowywane" z przechowywanych produktów (co obniża ich temperaturę) a oddawane do pomieszczenia, w którym stoi lodówka lub zamrażarka. W przypadku pomp ciepła zasada działania jest podobna, jednak różni się kierunek obiegu ciepła. Pompa ciepła zastosowana do ogrzewania pomieszczeń "wypompowuje" ciepło z otoczenia o niskiej temperaturze i po podniesieniu temperatury czynnika roboczego oddaje ciepło do ogrzewanego pomieszczenia.

2. Zasada działania pomp ciepła
Ciepło pobierane jest z tzw. dolnego źródła ciepła (grunt, woda powierzchniowa, woda gruntowa, powietrze) a następnie przekazywane do górnego źródła (ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe, przygotowanie ciepłej wody). Transport ciepła odbywa się za pomocą czynnika roboczego.  Czynnik ten krążąc w obiegu zmienia stan skupienia (z gazowego na ciekły i odwrotnie), dzięki czemu pobiera i oddaje energię.

 

 

 Kiedy ciepło płynie w naturalnym kierunku (od wyższej temperatury do niższej), przepływ tego ciepła może być wykorzystany do napędu silnika cieplnego. Aby ciepło popłynęło w przeciwnym kierunku (od temperatury niższej do wyższej) należy z zewnątrz dostarczyć energii do napędu, podobnie jak przy pompowaniu wody z dolnego zbiornika do górnego.
Sprężarkowe pompy ciepła realizują obieg termodynamiczny, który jest odwróceniem obiegu silnika cieplnego. Ciepło jest pobierane przez czynnik roboczy (freon, amoniak, sprężony dwutlenek węgla) w parowniku (dolne źródło ciepła), w którym czynnik odparowuje i trafia do sprężarki. W sprężarce rośnie energia wewnętrzna czynnika (a więc i temperatura), a następnie w skraplaczu oddaje ciepło (górne źródło ciepła) skraplając się i przez zawór dławiący lub rurkę kapilarną, trafia z powrotem do parownika.

3. Sprawność
Do scharakteryzowania pomp ciepła nie używa się typowego pojęcia sprawności, lecz współczynnika wydajności pompy ciepła, tzw. COP, który jest równy stosunkowi uzyskanego w górnym źródle ciepła do włożonej pracy. Określa on ile kilowatów energii cieplnej uzyskuje się z 1 kW  energii elektrycznej, która jest potrzebna na pracę sprężarki.
Współczynnik ten może przyjmować w praktyce wartości od około 3 do kilkunastu, co oznacza dużą oszczędność energii elektrycznej w porównaniu ze zwykłym grzejnikiem elektrycznym (w którym stosunek ciepła do energii elektrycznej jest bliski liczbie jeden).
Efektywność cieplna pompy cieplnej zależy silnie od różnicy temperatur. Pompy ciepła mają dużą efektywność przy małej różnicy temperatur, a tracą ją szybko wraz ze wzrostem tej różnicy.
Seryjnie budowane sprężarkowe pompy ciepła osiągają typowo sprawność równą 50–60% sprawności pompy doskonałej. W odniesieniu do wystandaryzowanych warunków pracy (temperatura parownika 0 °C = 273 K, temperatura skraplacza 50 °C = 323 K) daje to współczynnik efektywności pompy około 3,5, co oznacza, że ponad 70% dostarczonego przez pompę ciepła pochodzi z dolnego źródła, a reszta z sieci elektrycznej.
 

Dodatkowo, w przypadku, gdy parownik odbiera ciepło od otaczającego powietrza, następuje skokowy spadek sprawności przy temperaturze powietrza poniżej 0 °C. Jest to spowodowane oszranianiem się parownika i koniecznością okresowego odwracania obiegu pompy celem odszronienia.

  

4. Rodzaje dolnego źródła

•  Powietrze 
 
 łatwy montaż     
 niezależnie od wielkości działki    
 niezależnie od rodzaju gruntu 
 praca do -25˚C – Arctic EVI

  
• Ziemia 
o wymiennik pionowy
o  wymiennik poziomy

 Konieczność odwiertów     

•  Woda 
 
o  wymiennik pionowy (woda gruntowa)
o  Wymiennik poziomy (woda powierzchniowa)

 Wykorzystanie energii poprzez zastosowanie wężownicy